logo
لند استون
جستجو
شبکه های اجتماعی

آنچه در این مقاله میخوانید

تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن

تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن + ویژگی های آنها

آنچه در این مقاله میخوانید

تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن (difference between tramite and travertine) زیاد نیست؛ چون سنگ ترامیت از ترکیب شدن سنگ تراورتن و سنگ مرمر به دست می‌آید. ولی کیفیت ترامیت تا حدودی از کیفیت سنگ تراورتن پایین‌تر است. از این رو مهم‌ترین تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن در اختلاف قیمت آن‌ها است‌.

در واقع قیمت سنگ ترامیت در مقایسه با قیمت سنگ تراورتن نرخ ارزان تری دارد. ولی با بررسی دقیق مشخصات سنگ ترامیت و تراورتن می‌توان تعداد بیشتری از تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن را به دست آورد.

مشخصات سنگ ترامیت

سنگ ترامیت یک نوع سنگ ساختمانی است که در گروه سنگ های لایم استون قرار دارد. این نوع سنگ بیشتر در رنگ‌های سفید درخشان و خاکستری یافت می‌شود. در واقع سنگ ترامیت چگالی کمتری نسبت به سنگ تراورتن دارد به همین دلیل انواع سنگ ترامیت ساب پذیری بهتر و صیقل پذیری راحت‌تری دارند؛ ولی آب را با شدت بالایی جذب می‌کند از این رو کاربرد سنگ ترامیت در مناطق مرطوب انتخاب درستی نیست‌.

اگر چه بیشترین کاربرد سنگ ترامیت از جمله سنگ ترامیت بوکان و سنگ ترامیک نقده در فضاهای داخلی ساختمان به دور از عوامل طبیعی صورت می‌گیرد؛ ولی با پوشش دهی سطح سنگ با مواد نانو استفاده از انواع سنگ ترامیت برای فضاهای خارجی خصوصاً نمای ساختمان هم امکان‌پذیر است. ‌امروزه اکثر سنگ های ترامیت به صورت تیشه‌ای فرآوری می‌شوند اما سنگ های ترامیت زیبایی هم هستند که سطح صاف و سفیدی دارند.

مشخصات سنگ ترامیت

 مشخصات سنگ تراورتن

در مورد سنگ تراورتن بهتر است بدانید که این نمونه سنگ طبیعی جزو سنگ های آهکی با درصد تخلخل زیاد هستند. البته بافت سنگ های تراورتن طوری است که به راحتی تمیز می‌شوند. به همین علت در بین سایر سنگ های ساختمانی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.

همچنین در طرح و رنگ‌های زیادی تولید می‌شوند پس شما می‌توانید سنگ های تراورتن را از رنگ سفید و کرم گرفته تا رنگ قهوه‌ای و قرمز به راحتی تهیه کنید. بنابراین از سنگ تراورتن برای پوشش دیوارها، نمای ساختمان، کانتر آشپزخانه و روکش کف ساختمان‌ها استفاده‌های زیادی می‌شود‌. یکی از ویژگی های بارز این سنگ‌ها لوکس بودن و مقرون به صرفه بودن آن‌ها است‌.

تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن

شاید در نگاه اول هیچ تفاوتی میان سنگ های ترامیت و تراورتن وجود نداشته باشد؛ چون این دو نمونه سنگ ساختمانی ترکیبات مشابهی دارند. اما در حقیقت سنگ های ترامیت جذب آب بالاتری نسبت به سنگ های تراورتن دارند در حالی که تراورتن ها تنوع رنگی بیشتری دارند. به همین خاطر در نمای ساختمان کمتر از سنگ ترامیت استفاده می‌شود‌.

البته امروزه نوعی سنگ ترامیت تولید شده است که بدون رگه هستند و سطح صاف، صیقلی و سفیدی دارند. از این رو بیشتر افراد تمایل دارند از این نمونه سنگ های ترامیت در نماهای رومی ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی استفاده کنند. از طرفی قیمت سنگ ترامیت خیلی مناسب‌تر از قیمت سنگ تراورتن است.

مهم‌ترین تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن

اگر چه سنگ های تراورتن و ترامیت هر کدام دارای تنوع رنگی متفاوتی هستند؛ ولی سنگ های ترامیت تقریباً یک شکل دارند و به صورت یک دست سورت می‌شوند‌. مثلاً اگر سنگ ترامیتی در زمینه خود رگه‌های قرمز داشته باشد تمام سنگ های ترامیت این رگه‌های قرمز را دارند.

در صورتی که سنگ های تراورتن دقیقاً برعکس سنگ های ترامیت هستند یعنی در یک دسته سنگ تراورتن حتی در یک متر مربع از سنگ های تراورتن نمی‌توانید شکل مشابهی پیدا کنید؛ چون در هر نوع سنگ تراورتن رنگ و نقش‌ها زیاد بازی می‌کنند.

 

مهم‌ترین تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن

دیگر تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن اینکه در کناره‌های سنگ تراورتن حتی در سنگ های سوپر هم سوراخ‌های زیادی وجود دارد؛ ولی در کناره‌های اکثر سنگ های ترامیت هیچ نوع تخلخل و سوراخی دیده نمی‌شود‌. با این وجود در کناره‌های سنگ ترامیت همیشه گرد و غبار می‌نشیند و ممکن است که تغییر رنگ دهد در حالی که کنارهای سنگ تراورتن نفوذپذیری کمی دارند.

سخن پایانی

درست است که در طول متن تعدادی از تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن را با یکدیگر بررسی کردیم؛ اما یادتان باشد شباهت های این دو نمونه سنگ ساختمانی بیشتر از تمایزهای آن‌ها است‌. در واقع تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن چندان زیاد نیست که به سادگی بتوانید این دو نمونه سنگ را یکدیگر جدا کنید.

از این رو در هنگام خرید سنگ تراورتن و خرید سنگ ترامیت اکثراً به علت قیمت ارزان سنگ ترامیت به دنبال این نوع سنگ ساختمانی هستند. در این میان ما هم در فروشگاه لندستون به عنوان یکی از مراکز فروش سنگ ترامیت و تراورتن در تلاش هستیم تا بهترین سنگ های ساختمانی را با کیفیت عالی، قیمت مناسب و بدون واسطه به دست شما مشتریان گرامی در هر نقطه از کشور برسانیم.

اشتراک گذاری
بیشتر بخوانید ...
دیدگاهتان را بنویسید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *