logo
لند استون
جستجو
شبکه های اجتماعی

آنچه در این مقاله میخوانید

انواع سنگ تراورتن

انواع سنگ تراورتن + معرفی ارزانترین سنگ تراورتن

آنچه در این مقاله میخوانید

انواع سنگ تراورتن (Types of travertine stones) بر اساس محل استخراج و فراوری به نام‌های مختلفی شناخته می‌شوند. این سنگ ها ساختار متخلخلی دارند و بافت آن‌ها به شکل نواری است. انواع سنگ تراورتن از مقاومت سایشی خیلی کمی برخوردار هستند به همین دلیل مراحل تولید و فرآوری تراورتن ها خیلی ساده است.

شاید تصور کنید که مقاومت این سنگ ها بسیار کم است ولی در حقیقت سنگ های تراورتن مقاومت فشاری چشمگیری دارند به طوری که برخی سنگ های تراورتن برای نمای ساختمان به کار می‌روند.

سنگ تراورتن در کجا تشکیل می شود؟

سنگ های تراورتن جزو سنگ های رسوبی هستند که از ته نشین شدن رسوبات ته چشمه‌ها به وجود می‌آیند. پس این نوع سنگ ها نظیر سنگ تراورتن طبس، تراورتن لوشان، تراورتن کاشان و همچنین تراورتن دره بخاری و تراورتن ابیانه در غارهای آهکی بیشتر در کناره چشمه‌های آب گرم تشکیل می‌شوند.

مشخصات سنگ تراورتن

وجود تخلخل‌های ریز و درشت درون بافت سنگ های تراورتن سبب شده است تا این سنگ ها دارای ویژگی‌های بارزی باشند مانند:

 • وزن سبک
 • جذب آب بالا
 • صیقل پذیری بالا
 • شست و شوی آسان
 • چسبندگی زیاد با ملات
 • مقاومت بالا در برابر فشار و حرارت

انواع سنگ تراورتن

انواع سنگ تراورتن جزو پرفروش ترین سنگ های ساختمانی هستند که در ادامه شما را با برخی از انواع سنگ تراورتن آشنا می‌کنیم:

 • سنگ تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد از جمله سنگ های متخلخلی است که ساب پذیری و استحکام بالایی دارد‌. همچنین در رنگ های کرم روشن و رنگ شکلاتی یافت می شود. این نوع سنگ طبیعی با روش‌های مختلف موج‌دار، بدون موج و شیوه‌های متنوعی مثل چرمی، تیشه‌ای و غیره فرآوری می شود.

سنگ تراورتن حاجی آباد

 • سنگ تراورتن عباس آباد

این نوع سنگ یکی از بهترین سنگ تراورتن و پرکاربردترین سنگ های ساختمانی است. سنگ عباس آباد که به رنگ سفید و درخشانی است بیشتر برای نما و فضاهای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • سنگ تراورتن تکاب

این نمونه سنگ تراورتن به صورت ساده و موج‌دار در رنگ های قهوه‌ای، سیاه و کرم یافت می شود.

 • سنگ تراورتن آتش کوه

این نوع سنگ تقریباً رنگ سفیدی دارد و در بافت آن موج‌هایی به رنگ مشکی و صورتی دیده می شود. سنگ تراورتن آتش کوه در بازارهای فروش با نام‌های دیگری از قبیل شهاب سنگ، سنگ تراورتن سفید محلات و همچنین سنگ امداد معرفی می شود.

 • سنگ تراورتن آب گرم محلات

این نوع سنگ به رنگ های کرم روشن، زیتونی و همچنین کرم تیره‌تر وجود دارد. سنگ تراورتن آب گرم محلات در درجه‌های خوب معمولاً تخلخل کم و فرج‌های ریزی دارد. به همین دلیل ممکن است آن را با سنگ تراورتن حاجی آباد اشتباه بگیرید.

سنگ تراورتن آب گرم محلات

 • سنگ تراورتن زنجان

این نوع سنگ تراورتن رنگ تیره و روشن دارد. البته در بین سنگ های تراورتن زنجان رنگ های کرم، شکلاتی و حتی بژ هم دیده می شود. اما کیفیت این محصول در حد متوسط است.

 • سنگ تراورتن طرق

سنگ طرق بیشتر به رنگ قهوه‌ای است به همین خاطر بیشتر آن را سنگ تراورتن شکلاتی معرفی می‌کنند‌. این نوع سنگ ساب پذیری بالایی دارد و از لحاظ ظاهری خیلی شبیه تراورتن حاجی آباد است‌.

 • تراورتن کشمچه

تراورتن های کشمچه اغلب رنگ روشنی دارند. همچنین تراکم آن‌ها بالا است و به مقدار کمی نم و رطوبت را به سمت خود جذب می‌کند.

 • سنگ تراورتن نما

از آنجایی که سنگ تراورتن صیقلی در هر نوع شرایط محیطی دوام بالایی دارد پس این نوع سنگ طبیعی برای نمای ساختمان بهترین گزینه است. سنگ تراورتن براش یک نوع دیگر از سنگ نمای ساختمان است که ظاهری شیک و روستیک دارد. البته برای ماندگاری زیاد بهتر است بهترین سنگ تراورتن نما را متناسب با گرمی و یا سردی اقلیم خود در رنگ های تیره یا روشن انتخاب کنید.

سنگ تراورتن نما

 • تراورتن آذرشهر

سنگ تراورتن آذرشهر بیشتر در زمینه تیره یافت می شود‌. این نوع سنگ اغلب زمینه‌ای دودی دارد که در آن رگه‌های طلایی و سفید دیده می شود.

 • تراورتن رامشه

این نمونه سنگ تراورتن شباهت زیادی به تراورتن عباس آباد دارد؛ ولی تخلخل سنگ رامشه نسبت به سنگ عباس آباد تا حدودی بیشتر است.

ارزانترین سنگ تراورتن

دقت کنید بیشتر سنگ های تراورتن قیمت نسبتاً ارزانی دارند فقط تعداد محدودی از رنگ های خاص این نوع سنگ های طبیعی گران قیمت هستند. البته سنگ تراورتن درپوش و همچنین سنگ تراورتن حاجی آباد چرمی در مقایسه با دیگر سنگ های تراورتن قیمت ارزان تری دارند.

سخن پایانی

انواع سنگ تراورتن برای کاربرد فضاهای خارجی و طراحی نما بهترین گزینه هستند. به همین منظور ما در فروشگاه لندستون به عنوان یکی از بهترین مراکز فروش سنگ ساختمانی سعی کرده‌ایم کلیه محصولات خود را با قیمتی مناسب و رقابتی عرضه کنیم. محصولات ما در این مجموعه انواع سنگ ساختمانی به خصوص سنگ های تراورتن است که در ابعاد سفارشی تولید و در اختیار شما قرار می‌گیرد. در واقع ما در لندستون درصدد هستیم انواع سنگ ایرانی را با بهترین کیفیت در اختیار شما قرار دهیم.

اشتراک گذاری
بیشتر بخوانید ...
دیدگاهتان را بنویسید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *