logo
لند استون
جستجو
شبکه های اجتماعی

آنچه در این مقاله میخوانید

انواع سنگ مرمریت در ایران

انواع سنگ مرمریت در ایران (خرید بهترین سنگ مرمریت)

آنچه در این مقاله میخوانید

انواع سنگ مرمریت در ایران (Types of marble in Iran) از لحاظ مقدار دگرگونی به ۳ دسته اصلی از جمله سنگ کریستال، سنگ ابری و سنگ چینی تقسیم می‌شوند. تمامی این سنگ‌های مرمریت به دلیل تنوع بالایی که در طرح و رنگ آن‌ها وجود دارد همواره از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

اما خوب است بدانید که حجم زیادی از انواع سنگ مرمریت در ایران به طور طبیعی تشکیل می‌شوند و دارای طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها هستند؛ ولی در بازارهای داخلی تنوع زیادی از سنگ‌های مرمریت مصنوعی هم دیده می‌شود که علاوه بر ظاهر جذاب و زیبایی که دارند ساختار آن‌ها محکم و مقاوم است.

 سنگ مرمریت چیست؟

سنگ مرمریت یک نوع سنگ ساختمانی است که در زبان لاتین به آن سنگ ماربل Marble گفته می‌شود. این سنگ‌ها نوعی سنگ دگرگونی به شمار می‌آیند که در گروه سنگ‌های آهکی قرار دارند. در واقع سنگ‌های آهکی با گذشت زمان و قرار گرفتن در فشار و حرارت زیاد به بلورهای مقاومی تبدیل می‌شوند که به شکل کلسیت عظیم و رگه دار هستند.

مهم‌ترین مشخصات انواع سنگ مرمریت در ایران ریز بودن ذرات تشکیل دهنده آن‌ها است‌. به همین دلیل سنگ‌های مرمریت ایرانی ساختار پایداری دارند که اغلب در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع سنگ مرمریت در ایران

سنگ‌های مرمریت موجود در ایران که به طور طبیعی تولید می‌شوند از لحاظ طرح و رنگ در نمونه‌های مختلفی هستند مانند:

 • سنگ مرمریت پورترو
 • سنگ مرمریت مارشال
 • سنگ مرمریت دهبید لئوپارد
 • سنگ مرمریت دهبید مشکی
 • سنگ مرمریت دهبید که رنگ آن کرم است.
 • سنگ مرمریت مهکام که رنگ زمینه آن قهوه ای است.
 • سنگ مرمریت گلدن بلک که زمینه آن مشکی با رگه‌های طلایی است‌.
 • سنگ مرمریت نیریز که زمینه آن کرم روشن همراه با خطوط خاکستری است.
 • سنگ مرمریت پرشین سیلک که به آن سنگ امپرادور هم گفته می‌شود‌ و زمینه آن به رنگ طوسی است.
 • سنگ مرمریت تری دی بلک که زمینه آن مشکی با رگه‌های نامنظم سفید است. این سنگ‌ها در سطح کار به حالت سه بعدی درمی‌آیند.

ویژگی های سنگ مرمریت

ویژگی های سنگ مرمریت

انواع سنگ مرمریت در ایران مثل سنگ گوهره، سنگ تکاب، سنگ گلبو، سنگ سبزوار و همچنین سنگ کاشمر، سنگ نجف آباد و سنگ‌ مشکی بیرجند زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند. از طرفی طرح و رنگ آن‌ها بسیار متنوع است.

همچنین سطح آن‌ها یکدست و یکنواخت است و قیمت سنگ مرمریت در مقایسه با قیمت سنگ تراورتن نرخ پایین تری دارند. مهم‌تر اینکه در برابر هر گونه شرایط قلیایی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند و به شکل سنگ اسلب هم برش می‌خورند.

قیمت سنگ مرمریت

قیمت انواع سنگ مرمریت در ایران مثل سنگ هرسین، سنگ خوی، سنگ ارسنجان و همچنین سنگ ارومیه، سنگ گل رز و سنگ رز بافق بر اساس عوامل متعددی مشخص می‌شود. زیرا پارامترهای زیادی از جمله ضخامت سنگ، ابعاد سنگ، فراوری سنگ و از همه مهم‌تر نوسانات ارز، افزایش هزینه حمل و نقل و… به طور مستقیم بر روی قیمت سنگ مرمریت تأثیرگذار هستند.

خرید بهترین سنگ مرمریت

اگر چه انواع سنگ مرمریت در ایران نظیر سنگ ارک بسطام و سنگ پرطاووسی و… هر کدام طرفداران زیادی دارند؛ اما برترین مرمریت ها در ایران موارد ذیل هستند:

 • مرمریت دهبید

این نوع سنگ مرمریت به علت زیبایی چشمگیر و کیفیت بالا در نمای داخلی ساختمان به خصوص در سنگ پله و همچنین سنگ کف به کار می‌رود.

 • مرمریت خوی

یکی دیگر از بهترین مرمریت ها در ایران سنگ خوی است که به رنگ کرم یکدست وجود دارد. اما سورت های باکیفیت پایین سنگ خوی اغلب به رنگ زیتونی هستند.

مرمریت خوی

 • مرمریت لاشتر

این نوع سنگ مرمریت ایرانی زمینه‌ای طوسی رنگ دارد که همراه با رگه‌های سفید است. در واقع سنگ مرمریت لاشتر به علت استحکام بالا و جذب‌ پایین نم و رطوبت بیشتر در مناطق مرطوب کشور به کار می‌رود.

سخن پایانی

انواع سنگ مرمریت در ایران جزو پرطرفدارترین سنگ‌های ساختمانی هستند که در طرح و نقش‌های متنوعی عرضه می‌شوند‌‌. البته برخی سنگ‌های مرمریت در ایران به شکل مصنوعی توسط روش های آزمایشگاهی تولید می‌شوند. اگر چه مرمریت های مصنوعی وزن کمتر، جابه‌جایی راحت‌تر و نصب آسان‌تری نسبت به مرمریت های طبیعی دارند.

ولی کیفیت و زیبایی سنگ‌های مرمریت طبیعی چیز دیگری است. به همین دلیل مجموعه لندستون که متشکل از بخش‌های استخراج، تولید، مشاوره، طراحی و اجرای سنگ‌های ساختمانی است در نظر دارد باکیفیت‌ترین سنگ مرمریت طبیعی با مناسب ترین قیمت را در اختیار شما مشتریان گرامی در سراسر ایران عزیز قرار دهد.

اشتراک گذاری
بیشتر بخوانید ...
دیدگاهتان را بنویسید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *