logo
لند استون
جستجو
شبکه های اجتماعی

آنچه در این مقاله میخوانید

عوامل مؤثر بر کیفیت سنگ ساختمانی

۱۰ تا از عوامل مؤثر بر کیفیت سنگ ساختمانی

آنچه در این مقاله میخوانید

عوامل مؤثر بر کیفیت سنگ ساختمانی (Factors affecting the quality of building stone) بیشتر بر اساس نوع فرآوری سنگ، رنگ و از همه مهم‌تر نوع جنس سنگ طبقه‌بندی می‌شود‌؛ اما برای انتخاب یک سنگ باکیفیت باید فاکتورهای دیگری مثل مقاومت سنگ در برابر گرما و سرما، ماندگاری رنگ سنگ در برابر تابش نور آفتاب، چسبندگی بالای سنگ به ملات و موارد دیگری را هم در نظر بگیرید. البته برای بررسی عوامل مؤثر بر کیفیت سنگ ساختمانی بهتر است اول از همه مکان استفاده از سنگ را در نظر بگیرید.

 10 تا از عوامل مؤثر بر کیفیت سنگ ساختمانی

اگر به دنبال مرغوب ترین و زیباترین سنگ ساختمانی هستید باید در هنگام مراجعه به مراکز فروش سنگ ویژگی های سنگ مرغوب را در نظر بگیرید. برخی از این ویژگی های مهم و عوامل مؤثر بر کیفیت سنگ ساختمانی را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

  • بدون ترک خوردگی باشد

یکی از عوامل مؤثر بر کیفیت سنگ ساختمانی که نه فقط در مورد سنگ بلکه برای انتخاب کاشی و سرامیک هم باید در نظر گرفته شود این است که در زمان انتخاب سنگ حتماً باید سنگ مورد نظر شما عاری از هر گونه ترک خوردگی باشد.

  • پوسیدگی نداشته باشد

سنگ‌های ساختمانی که باکیفیت هستند قطعاً سطح صاف و صیقلی دارند. در واقع هر چقدر که ساب زدگی سنگ بیشتر باشد سنگ‌ها براق‌تر و حتی روشن‌تر هستند‌ در نتیجه زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند‌.

  • عاری از هر گونه کانی‌های مضر و پرتوزا باشد

شاید بارها دیده باشد که به مرور زمان برخی سنگ‌ها شوره می‌زنند. دلیل شوره زدن بیشتر سنگ‌ها وجود کانی‌های مضر در بافت آن‌ها است‌. پس اگر دوست ندارید با گذشت زمان زیبایی و ظاهر جذاب سنگ ساختمان شما شوره‌زده و زشت شود بهتر است به دنبال سنگ‌هایی باشید که عاری از هر گونه کانی‌های مضر و پرتوزا هستند.

  • دارای جذب آب پایینی باشد

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر کیفیت سنگ ساختمانی میزان جذب آب و مقدار تخلخل سطح سنگ است. هر چقدر که یک نمونه سنگ متراکم‌تر باشد بدون شک از کیفیت بالاتری برخوردار است. چون جذب آب باعث خرد شدن و ترک خوردگی در سنگ می‌شود‌. معمولاً سنگ‌هایی مثل سنگ تراورتن تخلخل زیادی دارند؛ ولی سنگ‌هایی مانند سنگ مرمریت مقدار کمی آب به خود جذب می‌کنند.

دارای جذب آب پایینی باشد

  • در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم باشد

اصولاً برخی از سنگ‌ها دوام زیادی در هر نوع شرایط آب و هوایی ندارند؛ ولی با انجام فرآوری‌های نوین کیفیت این نوع سنگ‌ها افزایش پیدا می‌کند. پس در زمان خرید سنگ ساختمانی بهتر است به نوع فرآوری و اقلیم منطقه خود توجه کنید.

  • مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی داشته باشد

سنگ‌های ساختمانی شاید در نگاه اول شباهت‌های زیادی با یکدیگر داشته باشند‌. در صورتی که برخی از سنگ‌ها در تماس با مواد شیمیایی سریعاً کیفیت خود را از دست می‌دهند و کدر می‌شوند‌.

  •  تخلخل و چسبندگی مناسبی داشته باشد

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر کیفیت سنگ ساختمانی چسبندگی خوب سنگ به ملات و چسب های اپوکسی است. برخی سنگ‌ها به دلیل نداشتن تخلخل کافی در قسمت پشت خود به خوبی نمی‌چسبند. پس شما برای استفاده از این نوع سنگ‌ها مجبور هستید آن‌ها را اسکوپ کنید.

  • مقاومت ضربه‌ای و فیزیکی مناسبی داشته باشد

این موضوع مهم بستگی به معدن سنگ دارد. امروزه در کشور ما ایران چندین هزار نوع معدن سنگ وجود دارد که سنگ استخراج شده هر کدام دارای مقاومت ضربه‌ای و فیزیکی متفاوتی هستند.

  • دوام و طول عمر بالایی داشته باشد

اگر چه در هنگام خرید سنگ ساختمانی غالباً سنگی باکیفیت‌تر است که عاری از عیب ظاهری باشد. یعنی تاب خوردگی، خراشیدگی و همچنین لب پریدگی نداشته باشد؛ اما توجه به طول عمر سنگ و مقاومت سنگ در برابر تغییرات شرایط جوی امر بسیار مهمی است.

دوام و طول عمر بالایی داشته باشد

  • کاربرد آن برای فضای مد نظر مناسب باشد

در واقع از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر کیفیت سنگ ساختمانی محل نصب سنگ است‌. مطمئناً کیفیت سنگی که در سرویس بهداشتی استفاده می‌شود با سنگی که در پله و پاگردها و نمای خارجی ساختمان به کار می‌رود کاملاً متفاوت است.

سخن پایانی

این روزها بسیاری از شما در هنگام خرید سنگ بیشتر به ظاهر آن توجه می‌کنید. در حالی که با گذشت زمان سنگ خریداری شده کیفیت خود را از دست می‌دهد و بار مالی بالایی را برایتان به همراه دارد. پس در زمان خرید سنگ ساختمانی بهتر است قبل از توجه به رنگ و طرح سنگ، فضای مورد نظرتان که قرار است سنگ کاری شود را مشخص کنید‌ و پس از آن عوامل مؤثر بر کیفیت سنگ ساختمانی را در نظر داشته باشید.

برای انجام این کار ما در فروشگاه اینترنتی لندستون می‌توانیم به صورت آنلاین به دور از مسافرت‌های شهری و برون شهری نمونه‌های متنوعی از سنگ‌های طبیعی و مصنوعی را به شما معرفی کنیم. سپس با انتخاب هر کدام از انواع سنگ‌ها در ابعاد مورد نظرتان با بهترین ساب زدگی و بدون ترک خوردگی تهیه کنیم. در آخر با تضمین اصالت کالا سنگ برش خورده را به آدرس شما در هر جای کشور ارسال می‌کنیم.

اشتراک گذاری
بیشتر بخوانید ...
دیدگاهتان را بنویسید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *