وبلاگ

انواع فرآوری سنگ - اسکرچ

فرآوری اسکرچ 

پرداختی که در ایران به عنوان اسکرچ شناخته می شود، در حقیقت نوعی فرآوری و پرداخت خطی است که شیارهایی بر روی سنگ  با فواصل مختلف و هم راستا ایجاد می گردد. این پرداخت که زیبایی خاص خود را دارد، در حقیقت می تواند با طرح های گوناگون روی سنگ ایجاد شود.

روش اجرا:

این نوع پرداخت یا توسط دستگاهی که روی طولی بُر نصب می شود و یا توسط دستگاه  مخصوص که بیشتر ساخت کشور ایتالیای می باشد، اجرا می گردد. لذا طرح اسکرچ در سنگ ها از لحاظ فواصل و عمق شیارها، می تواند در شرکت های مختلف متفاوت باشد.

نکات مهم در اجرای پرداخت اسکرچ:

۱- این نوع پرداخت بر روی سنگ  ساب خورده و ساب نخورده، قابل اجرا است.

۲- پرداخت اسکرچ نوعی پرداخت پایه ای می باشد که می تواند در ترکیب با پرداخت هایی دیگر همچون پرداخت چرمی، پرداخت سندبلاست و …  بافت جدیدی را بر روی سطح سنگ ایجاد نماید. دقت نمایید که اسکرچ را می توان قبل یا بعد از پرداخت نهایی اجرا نمود.

۳- با افزایش عمق شیارها، احتمال شکستن لبه ی شیارها بیشتر می شود که در این حالت شباهت زیادی به کات- بروکن خواهد داشت و البته این طرح نیز، طرفداران خاص خود را دارد.

۴- پس از اجرای این پرداخت، می توان با کشیدن فرچه، سطح پرداخت را نرم تر نمود. پرداخت اسکرچ باعث زبر شدن سطح سنگ می شود به همین دلیل برخی طراحان تمایل دارند تا سطح نرم تری از این نوع پرداخت بکار گیرند.

۵- توجه نمایید در نمای بیرونی، جهت دیده شدن بهتر این پرداخت در فاصله دور و ارتفاع زیاد، بهتر است که عمق و فاصله ی شیارها بیشتر شود. زیبایی این نوع پرداخت به دیده شدن شیارهای آن است.

پرداخت اسکرچ بیشتر در طراحی های مدرن استفاده می شود چرا که ماهیت طبیعی سنگ بیشتر قابل نمایش است. در طراحی ها مدرن، استفاده از پرداخت هایی که جلوه ی طبیعی تری از سنگ ارائه می دهند، بیشتر مورد توجه است و به همین دلیل، پرداخت اسکرچ جایگاه ویژه ای برای معماران دارد.

در صورت استفاده از این نوع پرداخت در نمای بیرونی، باید بصورت عمودی اجرا شود تا از تجمع لک و جرم پس از بارش برف و باران بر روی نما جلوگیری گردد. در صورت استفاده از حالت افقی، لک و جرم حاصل از بارندگی در مدت زمان کوتاهی لبه های پرداخت اسکرچ را فرا می گیرند که در این صورت علاوه بر اینکه ظاهری نامناسب از سنگ ایجاد می شود، پاکسازی لک ها نیز دشوار و بیهوده خواهد بود.

پرداخت اسکرچ در کدام سنگ ها قابل اجرا است؟

این پرداخت در بیشتر سنگ ها قابل اجراست گرچه بر روی سنگ های چینی و سنگ گرانیت طرفداران بیشتری دارد. در سنگ هایی که دارای بافت طرح داری هستند مانند: سنگ اونیکس، اجرای این طرح بسیار جذاب خواهد بود و سنگ بصورت یک پرده ی پر نقش و رنگ دیده می شود.

 

مزایا

در اجرای این پرداخت، سورت سنگ اهمیت خاصی ندارد و می توان بر روی سنگ هایی با سورت ضعیف نیز اجرا نمود بدون آنکه از لحاظ ظاهری تفاوتی با سورت های خوب داشته باشد. این مزیت برای شرکت های تولید کننده ی سنگ های ساختمانی، یک مزیت بسیار مهم محسوب می شود زیرا حتی در سنگ هایی با سورت ضعیف نیز ارزش افزوده ی مناسبی ایجاد می شود.

معایب

عدم امکان اجرا روی کف به دلیل دشواری در نظافت و تردد.

به دلیل وجود شیارها با فواصل مختلف، حرکت بر روی این پرداخت بسیار دشوار است. ضمن اینکه در صورت استفاده در کف، نظافت و پاکسازی سنگ سخت می شود زیرا لک و جرم در اعماق شیار های سنگ تجمع پیدا می کند.

کاربردها

نمای خارجی و داخلی به ویژه در طراحی  های مدرن.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید